Fitch Ratings: TL’de Zayıflama Sürecek

1

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, TL”de yaşanan zayıflama dolayısı ile hem iç, hem dış ticarette gerileme yaşanması ile büyüme oranlarında düşüş olmasını öngördüklerini açıkladı. TL’de yaşanan kayıpların Türk ekonomisine etkilerinin fazla olacak olduğunu belirten Fitch Ratings yetkilileri, bu durumun önlenmesi adına hükümet kanadının bazı önlemler alabilecek olduğunu, bu önlemler sayesinde olası durumların engellenebilecek olduğunu açıkladı.

Büyüme oranının yüksek gelmesi ile birlikte Fitch Ratings yönetimi zaten bir süredir büyüme oranlarında gerileme beklediklerini belirtmiş ama büyüme oranının yüksek çıkması sonucunda farklı yönde açıklama yapmaması ile Türk vatandaşlarının tepkisini çekmişti.

Yatırımlar Azaldı

Türkiye’de yerleşik olan ve olmayan firmaların yatırım oranlarında güven dolayısı ile sorunlar yaşanması etkisine bağlı olarak azalma yaşandığı doğrulanırken, yatırımcıların ellerinde bulunan paraları da faiz ve döviz üzerinden değerlendirmeleri yatırımları engelliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faizleri sık sık eleştirerek faizlerin düşmediği bir ortamda yatırımların olmayacak ve artmayacak olduğunu belirtiyor ve bu konu hakkında seçimler sonrası önlemler alacaklarını her konuşmasında tekrar tekrar ifade ediyor.