En Düşük Memur Maaşı 3 Bin 50 Lira Olacak

8

Maliye Bakanı Naci Ağbal, gündeme ve emekli maaşlarına yapılacak olan zamlar hakkında açıklama yaptı. Emeklilerin mağdur olmaması adına enflasyon ve diğer oranlara uygun şekilde zamlar uyguladıklarını belirten Ağbal, gelecek ay itibari ile SSK ve BAĞ-KUR emeklisi kişilerin alacak oldukları zam oranlarında %4 oranının aşıldığını açıkladı. Emekli maaşlarına yapılacak olan zamlara enflasyon oranının dahil edilerek hesaplamalar yapıldığını ve emekli vatandaşların enflasyon karşısında ezilmesini istemediklerine değinen Ağbal, bunu yapacak oldukları zamlar ile giderdiklerini belirtti.

En düşük memur emeklisinin Temmuz ayından itibaren 3 bin 50 TL maaş alacak olduğuna değinen Ağbal, en düşük SSK emeklisi aylığının ise 1670 TL seviyesine kadar yükselecek olduğunu açıkladı.

%1 Artış 2.3 Milyar TL Maliyet

Memur emeklisi maaşlarına yapılacak olan her %1 oranında artışın kendilerine ek olarak 2.3 milyar TL maliyet yarattığı, bu maliyetlerin ise devletin kasasından karşılanarak devlet memuru emeklilerine ödemeler yapıldığı açıklandı.

Döviz karşısında değer kaybeden TL, enflasyon oranlarının yüksek gelmesi sonucunda maaşlara yapılacak zamlar eşit şekilde artmakta. Temmuz ayı zam oranlarının kesinlik kazanması ise birkaç gün içerisinde belli olacak.