ABD ve Çin Arasında Ticaret Savaşı Riskinde Artış

1

Dünyanın en büyük 2 savunma ve ekonomi devinin birbirlerine karşı ticari olarak harekete geçerek daha fazla kar elde etme hırsı diğer tüm ülkelerin ekonomileri üzerinde dahi etki ve baskı sebebi. Çin ve ABD arasında yaşanan ticaret savaşı geriliminin son hamlesi geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald J. Trump’ın onayladığı Çin ürünlerine 50 milyar dolarlık ek vergi uygulanması kararı ile tavan seviyeye varırken, Çin yönetimi ise ABD ile görüştüklerini ve anlaştıklarını belirtmişti.

ABD yönetiminin beraber yapılan görüşmede alınan kararlara saygılı olması ve verilen sözleri tutması uyarısında bulunan Çin yönetimi, ABD’nin sözünü tutmaması durumunda ”oturup beklemeyecek” olduklarını açıklamıştı.

Trilyonlarca Doları Kontrol Ediyor

Dünyada ortalama en fazla bugün itibari ile 80 trilyon civarında para olduğu tahmin edilirken, bu paranın yarısına yakınının ABD ve Çin yönetiminin kontrolü altında. ABD, daha önce dış ülkelere verdiği trilyonlarca doları geri çekerken, Çin ise ABD ile eşdeğer oranda gelişmek ve ABD’nin gücüne eşit bir seviyeyi yakalamak adına borç oranlarını sürekli azaltıp daha fazla üretime yönelik adımları ile ticaret savaşını kızıştırıyor.