ABD, Çin’e 100 Milyar Dolarlık Ek Vergi Yaptırımını Hazırlıyor

9

Washington ve Pekin yönetimlerinde sular durulmuyor, aksine daha fazla kaynıyor. ABD Başkanı Donald J. Trump yönetiminin geçtiğimiz günlerde uygulamaya başladığı Çin’e ek 50 milyar dolarlık gümrük vergisi hamlesinin ardından Pekin yönetimi ABD’yi Başkan Trump’ın en fazla oy alabildiği grup olan tarım ve emtia (ürün) gruplarına getirdiği vergiler ile vurdu. Washington yönetimi ise Çin’i başta savunma, teknoloji ve havacılık sistemlerine yönelik vergi yaptırımları uygulamaya koyarak hedeflerinde Çin yönetimini ABD’ye karşı dürüst davranana kadar bu yaptırımları uygulayacak olduklarını açıklamıştı.

Bir sonraki hamle hakkında ise iddialar ABD yönetiminin Çin’e karşı tam 100 milyar dolarlık bir vergi yaptırımı hazırladığı yönünde. Çin Dışişleri Bakanlığı yönetimi ABD’nin bu yaptırım kararlarına karşı en ağır yanıtı verecek olduklarını belirtirken, Çin ve ABD arasında bu gerilimin boyutunun 100 milyar dolar seviyesine çıkması iki ülkenin kritik bir ticaret savaşı içerisinde olduğunu doğruladığı yönünde yorumlandı.

Pekin İzin Vermek Zorunda Kalabilir

Doların başkenti ABD’ye karşı 100 milyar dolarlık yaptırım sonrasında yeni bir hamleye imza atıp atmayacak olduğu merak edilen Çin yönetiminin eğer yanıt vermez ise ABD’nin ek yaptırımlarından kurtulabilecek olduğu iddia edildi.